Nęcenie rakietą zanętową Spomb

Wędkarstwo w obecnych czasach daje nam dużo możliwości. Teraz wyprawy z jednym kijem, paczką rosówek i sadzykiem odeszły do lamusa. Z roku na rok firmy wędkarskie dosłownie przebijają sie z nowymi patentami oraz udogodnieniami dla wędkarzy. Jednym z takich produktów jest rakieta zanętowa Spomb. Ale nie ma co zanudzać i pora przejść do rzeczy:

Dla kogo Spomb jest ukierunkowany?

Według mnie dla każdego wędkarza łowiącego metodami gruntowymi. Jest on tak uniwersalny że nad wodą mam go zawsze pod ręką. Ogólnie został on wynaleziony dla karpiarzy do posyłania kulek proteinowych, ziaren, pelletu w łowisko. Przy czym bardzo dobrze sie sprawdza, ponieważ rzucając 4lbs karpiówką z żyłką główną 0,30mm można nim ładnie machnąć. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od towaru jaki jest w środku, jeśli jest to suchy pellet o drobnym granulacie to nie ma szans posłać go na taką samą odległość jak ciężkie i mokre ziarna kukurydzy.  Ja używam go również do łowienia na metodę. Co ciekawe wędziska jakiego używam pod ten zestaw to zwykły feeder z cw do 150g z żyłką główną 0.25mm bez żadnych strzałówek i tego typu ,,histori”. Jednak do takiego zestawu używam spomba w rozmiarze średnim a towar jaki posyłam w łowisko to suchy pellet pomieszany ewentualnie z ziarnami konopi.

Jaki jest potrzebny sprzęt do nęcenia:

Do dalekich rzutów ciężkimi przynętami używam karpiówki o krzywej ugięcia 3,5lbs, wędkę uzbrajam w kołowrotek o szerokiej szpuli dalekiego wyrzutu (long cast). Zestaw uzupełniam żyłką główną o średnicy 0.30mm oraz przyponu strzałowego o długości około 8m wykonanego z miękkiej żyłki 0.50mm. Natomiast do lekkich zanęt posyłanych na bliskie odległości korzystam z normalnego zestawu do łowienia na metodę.

Jaką rakietę wybrać:

Na rynku jest kilka rakiet zanętowych typu spomb jednak różnią sie one mechanizmem otwierania oraz pojemnością. Najbardziej popularnym są np.:

– Fox inpact spod

– SPOMB

–  Spomb firmy Jaxon

– rakieta lk baits crasch ballJa z tych wszystkich modeli polecam oryginalnego SPOMBA który jest na zdjęciach. Wszystkie późniejsze modele w moim mniemaniu odstawiam na bok.

Przydatne rady:

– Aby spomba z towarem posłać na większą odległość warto zanurzyć go delikatnie w wodzie tak aby objętość towaru i luki w rakiecie zapełniły się wodą. Czynność ta zwiększy ciężar rakiety i pozwoli nam uzyskać większy dystans rzutu.

– Jeśli wasz towar jest ciężki a zestaw jakim będziecie wykonywać rzutu lekki proponuje zamontować na końcu rakiety w okolicy krętlika kawałek styropianu w areodynamicznym kształcie. Ta czynność po zerwaniu zestawu pozwoli nam zawsze znaleźć nasza rakietę o ile mamy środek pływacy albo ,,ciepła wodę”.

Przykładowe mieszanki którymi można nęcić spombem:

– Całe jak i pokruszone kulki proteinowe

– Suchy i namoczony pellet o dowolnej średnicy

– Ziarna np. konopie, kukurydza, bobik, słonecznik, orzechy tygrysie,

– Wszelakie makarony,

– Zaparzone mączki, kasze itp.

Wszystkie mieszanki można wzbogacać aromatami, bosterami i aktywatorami. Moim obowiązkowym dodatkiem szczególnie jesienią jest uśmiercona pinka którą dodaje do wszystkiego. Ponieważ zabiera dużo cennego białka które ryba poszukuj o tej porze roku.

Żyłka którą używam jako przypon strzałowy

Kołowrotek z szpulą long cast

Łączenie żyłki głównej 0.30mm z strzałówką 0.50mm

Drobny namoczony pellet 2mm połączony z zanętą spożywczą.

Pellet którym nęcę pod metode. Jest on nisko proteinowy i ma szybką prace dzięki czemu nie syci ryb. Jak widać jest on jasny i ma oznaczenie producenta jako feeder.

Autor /


Filip Podsiadły

Dodaj swoje komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

THE METHOD FEEDER

GRUNT

SPŁAWIK

Inline
Inline