Jak zrobić skuteczną zanętę (mix) do metody

Cześć dzisiaj przedstawię wam mój sposób na zrobienie najlepszej zanęty do the metod feeder. Smak mojego ,,mixu” będzie dość dziwny dla ludzi ale pamiętajcie że ryby mają całkowicie inne kubki smakowe. Pomysł na jego stworzenie wziął się podczas używania produktów sonubaits o smaku pinkantenj kiełbasi itp.  To właśnie w tedy zauważyłem że ryby lubią takie smaki jak pieprz, ostra papryka, sól, ostry czosnek. Kiedyś wybierając zanętę na ryby kierowałem sie swoim zapachem i częściej wybierałem produkty które w moim mniemaniu ładnie pachniały. Teraz moje widzenie sie zmieniło i w wędkarstwie używam wszystkiego co jest niestandardowe. Wiadomo nie raz przynosi to efekt a nieraz wręcz przeciwnie ale wszystko jest kwestią testów. Zanętę którą dzisiaj przedstawię nie jest typowym mixem ponieważ on składa sie z proteiny a ja wykonam go z zanęty spożywczej. Jest to wersja uboga ale jednocześnie skuteczna. Zanęta sprawdza sie na wodach PZW jednak w moim przypadku używam jej na komercji.   

Potrzebne składniki:

– 2kg zanęty lorpio magnetik karaś vanilia -15zł

–  250g konopi prażonych mielonych – cała paczka kosztuje 8zł

– 5 czubatych łyżki kleju wędkarskiego – cała paczka kosztuje około 8zł

– 40g czosnku niedźwiedziego – 6zł

– 100g czosnku w proszku -4zł

– mini łyżeczka pieprzu caien – cała paczka 2zł

(UWAGA pieprz caien jest różnej jakości. Ja używam takiego najtańszego który jest łagodniejszy od przypraw znanych firm) Dlatego najpierw trzeba go spróbować aby nie zepsuć mieszanki). Produkt który ja używam można porównać do ostrej papryki.

Przeliczając wszystkie składniki koszt zanęty wyjdzie w granicy 35-40zł wszystko zależy kto czego użyje. W gruncie rzeczy jest to dużo jednak taka ilość starczy nam na cztery wypady i teraz proszę sobie to podzielić. A w tedy cena to około 9-10zł. Do tego dokupujemy paczkę pelleu lorpio 2mm 200g za 5zł i mamy zanętę na cały dzień łowienia za 15zł. Według mnie taka opcja jest naprawdę słuszna. Taką zanętę można również zmieszać z kruszonym pelletem  w proporcji 50:50 np. firma lorpio za 500g liczy sobie 8-9zł. Ważną informacją jest to że w cenę wliczają się produkty które nam zostaną np. konopie i klej,

Wszystkie suche składniki mieszam w dużym naczyniu, tak aby wszystko równo się wymieszało.

Następnie tak przygotowany mix wkładamy do dużego worka strunowego aby nie utracił aromatu. Z naszych składników wyjdzie ponad 2kg mixu który powinien nam starczyć na co najmniej cztery wypady.

Ważna aby nasz mix przetrzeć przez sito 3 albo 4mm. Po to aby go napowietrzyć i równo nawilżyć.

Dla porównania tak wygląda namoczona oraz przetarta mieszanka. Jak widać nie ma co przejmować się jej  grubymi frakcjami które są widoczne na poniższym zdjęciu.

Jeśli będziemy łowić na wodach komercyjnych gdzie występuje duża ilość ryb taką mieszankę możemy wzbogacić pelletem 2mm w proporcji 50:50. Ważne aby pellet i zanętę namoczyć oddzielnie a dopiero potem razem je połączyć.

Tak prezentuje się po wymieszaniu

Aby zwiększyć atrakcyjność zanęty można ją namoczyć bosterem o smaku czosnku co fajnie się skomponuje.

Fajną alternatywą jest zmienianie koloru mixu poprzez dodawanie do suchej zanęty barwnika o dowolnym kolorze. Ja często to robię na zbiorniki PZW gdzie ryby są bardziej ostrożne i płochliwe.

Autor /


Filip Podsiadły

Dodaj swoje komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

THE METHOD FEEDER

GRUNT

SPŁAWIK

Inline
Inline