Jak namoczyć pellet do metody- żeby zawsze wyszedł

Witam dzisiaj skupie się na tym jak namoczyć pellet do the metod feeder. Po przeczytaniu i obejrzeniu różnych artykułów, wpisów , filmików nie mogłem się powstrzymać nad wyprostowaniem kilku błędnych informacji które ktoś kiedyś puścił w obieg.

Jedną z takich zasad mówi że pellet 2mm zalewa się wodą a następnie odczekuje się 2min i odlewa się od niego całą wode. Moim zdaniem jest to bez uzasadnienia ponieważ przecietny pellet 2mm nie jest w stanie odpowiednio się namoczyć w tym czasie a przy okazji odlewania wody wszystkie pożądane składniki są wypłukiwane. To tak jakbyśmy ugotowali makaron do łowienia a później zalali go wodą. Druga przenośnia którą gdzieś usłyszałem w Internecie : to tak jakbyśmy ugotowali rosół na kurze a później cały odlali i zostawili mięso. Moim zdaniem pellet do odpowiedniego namoczenia potrzebuje nawet 15min. Wiadomo można go namoczyć w 2min i ładować w foremkę. Ale co dalej? Jak i tak za 5min wyschnie i będzie trzeba go domoczyć. W najgorszym wypadku źle namoczony pellet może formować się w podajniku ale po wyrzucie do wody i tak będzie się rozwalał o tafle wody a na dno w koszyku dotrze go połowa. Co automatycznie spowoduje uwolnieniem się przynęty z kopuły pelletu. Mój sposób wykonanie pelletu jest prosty ale czasochłonny dlatego ja wykonuje to zawsze przed rozłożeniem stanowiska.

UWAGA!!! Jest to mój patent który praktykuje od dłuższego czasu. Wiem że wiele osób może się z tym nie zgadzać ale każdy wędkarz ma swoje spostrzeżenia i doświadczenie. Ja akurat wole pellet namoczyć 15 minut np. pięcioma mini porcjami wody. Niż go przemoczyć wlewając na raz całą dawkę.

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Do płaskiego naczynia np. miski albo wiadra wsypuje pellet. Jeśli mam go mało może być to nawet zwykły pojemnik. Chodzi o to aby pellet znajdował się na dużej powierzchni a nie na ,,kupie”.

2. Następnie stopniowo dodaje wodę, tak jak podczas nawilżania zanęty. Jej ilość dostosowuje do ilości pelletu, ważne aby było jej stanowczo mniej niż jest potrzeba do całkowitego jego nawilżenia (jest to pierwsze wstępne namoczenie, ja najczęściej daje tu mniej niż połowę wody potrzebnej do całkowitego nawilżenia pelletu)

3. Przez pierwsze 5-8 min nasz pellet wsiąknie wodę którą jest skroplony. Ja dodatkowo lubię go lekko przemieszać. Ważne aby robić to delikatnie i z głową. Najlepiej uformować z dłoni ,,szpon” i lekko go poruszyć. Uważając aby go nie rozgnieść.

4. Po odczekaniu 8min pellet wchłonie większość wody. Dalego trzeba go jeszcze raz albo dwa nawilżyć oraz odstawić na bok. Ważne aby dowilżać go naprawdę małymi porcjami. Tak aby uzyskać oczekiwaną przez nas konsystencje. Przydatną sprawą może okazać się atomizer który dawkuje wodę małymi kroplami.

5. Po 10-15 min pellet będzie już w pełni namoczony i gotowy do łowienia. Na 100% będziemy mieli pewność że przez pierwsze godziny łowienia nic nam nie wyschnie. Oczywiście jeśli taką mieszankę będziemy trzymać w pełni słońcu to i tak w połowie łowienia będzie trzeba go lekko domoczyć. Ale to dosłownie kilkoma kroplami.

6. I o to efekt końcowy. Jak widać pellet jest dobrze namoczony przy czym utrzymał swoją formę i kształt. Sposób jest banalny a skuteczny. Pellet zawsze nam wyjdzie i co ważne nie straci cennych składników podczas odlewania wody. Dla mnie czas jego nawilżania jest odpowiedni ponieważ i tak rozłożenie stanowiska zajmuje mi około 30-40min.

Nie wszystkie ujęcia wyszły mi tak jak bym tego oczekiwał ponieważ fotki robiłem sam i nie miałem dwóch par rąk do pomocy. Widać że pellet na niektórych zdjęciach może wydawać się słabo domoczony ale jest to spowodowane tym iż wykonywałem go na potrzeby wpisu przy temperaturze -5 stopni  C.

Wybór odpowiedniego pelletu to sprawa istotna dlatego ja posługuje się tylko trzeba firmami widocznymi na powyższym zdjęciu.

Fajną sprawą jest opakowanie pelletu firmy dynamitebaits. Dzięki zastosowaniu specjalnego zamka mogłem otworzyć paczkę w zimie i zawsze mam pewność że wiosną pellet nie straci swoich wszystkich właściwości 🙂

 

Autor /


Filip Podsiadły

Dodaj swoje komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

THE METHOD FEEDER

GRUNT

SPŁAWIK

Inline
Inline