Kanał Żerański- Zimowisko ryb i zmiany w regulaminu oraz zasada Złów i Wypuść

Wreszcie okręg Mazowiecki doczekał się drobnych reform i w taki o to sposób PZW wprowadziło długo oczekiwane zmiany na Kanale Żerańskim. Zasad wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego w roku 2016 mówią jasno: Punkt 18. Na odcinku Kanału Żerańskiego od mostu w Aleksandrowie do Zb. Zegrzyńskiego w okresie od 1 listopada do 31 marca obowiązuje zasada „Złów i wypuść”.

No i nareszcie doczekaliśmy się poprzestania rzeźni na tym odcinku który jest stałym zimowiskiem ryb od czasów mi niepamiętnych. Ryby gromadzą się tam każdej jesieni i ,,zimują” aż do wiosny. W okresie jesienno-zimowym wędkarzy jest tam od groma, a w szczytowym punkcie kiedy do kanał wpływa gruba płoć i zaczyna żerować. Znalezienie dobrych miejscówek graniczy z cudem. Ja aby zajęć swoje ulubione miejsce byłem zmuszony jeździć na ryby na noc. Nie jest to miłe wrażenie ponieważ samochodu nie można zaparkować przy samej wodzie i całą noc trzeba siedzieć przy kijach aby rano połowić. Ktoś pomyśli nic nadzwyczajnego, żaden wyczyn ale wysiedzenie całej nocy przy temperaturach jesiennych nie jest w cale takie miłe hahaha.

Dla osób niewtajemniczonych:

Dlaczego teraz wprowadzono takie przepisy?

Według mnie dlatego że nareszcie PZW zrozumiało że Mazowsze nie jest 100 lat za murzynami. I po prostu taka zasada była tam potrzebna. Ludzie łowili jesienią wiadra płoci, leszczy a następnie je wywozili. Natomiast wiosna to czas ładnych linów. Tu historia oczywiście się powtarzała a ryby były naprawdę ładne (reproduktory).

Czy zasada złów i wypuść zmieni coś na tym odcinku?

Moim zdaniem tak o ile od samego początku PZW nie da ciała i będzie sztywno kontrolować rewir. W przeciwnym razie i tak znajdą się ancymony którzy będą pakować ryby do siat. Taka jest prawda. O ile na samym początku ludzie zobaczą że z tym nie ma żartów to będzie dobrze.

Co to jest zasada złów i wypuść?

Zasada złów i wypuść polega po prostu na uwalnianiu każdej złowionej ryby tam gdzie jej miejsce czyli do wody. Na pewno dla wielu tyczkarzy ma co do niej mały dylemat ponieważ wszystkie ryby muszą od razu wypuścić do wody. Bez przetrzymywania rybek w siatce. A wiadomo oni budują efekt ilością złowionych ryb. Głównie chodzi tu o to że ryby o łącznej masie 10-15kg prezentują sie lepiej niż kilkadziesiąt- kilkaset zdjęć z każdą rybą oddzielnie.

Co to jest zimowisko ryb i czemu ten odcinek jest poszczególny?

Zimowisko ryb jest to obszar wody w którym ryby znajdą dużą ilość pożywienia oraz dogodne im warunki. W takie miejsca jak Kanał Żerański ryby gromadzą sie stadnie i jest ich naprawdę dużo. Co oczywiście wykorzystują wędkarze. Z tym że jedni traktują to sportowo a inni mają wszystko w Du*** i traktują ten fakt do zdobywania ,,mięsa”.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z Zasady wędkowania obowiązujące w wodach Okręgu Mazowieckiego w roku 2016

Kilka archiwalnych zdjęć z tego odcinka Kanału:

Tagged with:     ,

Autor /


Filip Podsiadły

Dodaj swoje komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

THE METHOD FEEDER

GRUNT

SPŁAWIK

Inline
Inline